Մրցույթի պատմությունը հակիրճ 2007-2008
Ընդհանուր առմամբ 35 թիմ (150 ուսանող) Հայաստանի տարբեր մարզերի (Երեւան, Արարատ, Արմավիր, Կոտայք, Գեղարքունիք, Շիրակ, Լոռի եւ Սյունիք) 22 պետական եւ ոչ պետական ԲՈՒՀ-երից գրանցվեցին ԻՄԻ Դատախաղ-մրցույթին մասնակցելու:
-
14 թիմ ներկայացրեցին իրենց գրավոր փաստարկները Գրավոր փաստարկները հանձնվեց ԻՄԻ Դատախաղ-մրցույթի դատավորներին: Գրավոր փաստարկների ստուգման արդյունքում, 365 միավոր հնարավոր 400 առավելագույն միավորներից հավաքած թիմի փաստարկը ճանաչվեց "Մրցույթի լավագույն գրավոր փաստարկը":
2008թ. փետրվարի 7-ին եւ 8-ին կայացան ԻՄԻ Դատախաղ-մրցույթի նախընտրական, քառորդ եզրափակիչ եւ կիսաեզրափակիչ խաղերը: Խաղերի արդյունքում մրցույթի եզրափակիչ փուլ դուրս եկան առավելագույն միավորներ հավաքած Ռուս-Հայկական (Սլավոնական) Համալսարանը և Երևանի Պետական Համալսարանը: Փետրվարի 14-ին Թեքեյան կենտրոնում տեղի ունեցավ մրցույթի եզրափակիչ խաղը, որի արդյունքում "Մրցույթի լավագույն թիմ" տիտղոսին արժանացավ Երևանի Պետական Համալսարանը:
Մրցույթի անցկացման արդյունքում գրանցվեցին նաեւ մրցույթի տարբեր փուլերում գրանցված լավագույն բանախոսները:

Competition in brief 2007-2008
• Overall 35 teams (150 students) from 22 state and private universities of Armenia (Yerevan, Ararat, Armavir, Kotayk, Gegharkunik, Shirak, Lori and Syunik regions) registered for the IHR Mooting Competition.
• Overall 15 teams handed their written memorials. The written memorials were presented to judges for their evaluation. The best score was 365 points out of 400 possible. That team won in the “Best Memorial” nomination.as a result of which the memorial of team 1055 (Russian-Armenian (Slavonic) University) with the score 340 out of 400 possible was announced as ''Best Written Memorial of the Competition".
• On February 7 and 8, 2008 the preliminary, quarterfinal and semifinal rounds of IHR Mooting Competition were held. As a result of these games, from overall 15 teams, teams which received the highest scores throughout the competition advanced to final round (Russian-Armenian (Slavonic)Universitie and Yerevan State  University). On February 14, 2008 the final round of the competition was organized in Tekeyan Center. As a result of the Yerevan State University was bestowed in the nomination of "Best Team" and the Armenian-Russian (Slavonic) University received the second honorable prize.
In all the rounds of the competition "Best Orators of the Round" were announced, as well as based on the total competition score the "Best Orator" was announced.