• Ընդհանուր առմամբ 15 թիմ (75 ուսանող) Հայաստանի տարբեր մարզերի (Երեւան, Շիրակ եւ Լոռի)  պետական եւ ոչ պետական ԲՈՒՀ-երից գրանցվեցին ԻՄԻ Դատախաղ-մրցույթին մասնակցելու:
• 13 թիմ ներկայացրեցին իրենց գրավոր փաստարկները Գրավոր փաստարկները հանձնվեց ԻՄԻ Դատախաղ-մրցույթի դատավորներին: Գրավոր փաստարկների ստուգման արդյունքում, 328 միավոր հնարավոր 400 առավելագույն միավորներից հավաքած թիմի փաստարկը ճանաչվեց "Մրցույթի լավագույն գրավոր փաստարկը":
• 2010թ. փետրվարի 17-ին եւ 18-ին կայացան ԻՄԻ Դատախաղ-մրցույթի նախընտրական, քառորդ եզրափակիչ եւ կիսաեզրափակիչ խաղերը: Խաղերի արդյունքում մրցույթի եզրափակիչ փուլ դուրս եկան առավելագույն միավորներ հավաքած  Երևանի Պետական Համալսարանը եւ Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Համալսարանը: Փետրվարի 19-ին Կոնգրես Հյուրանոցում  տեղի ունեցավ մրցույթի եզրափակիչ խաղը, որի արդյունքում "Մրցույթի լավագույն թիմ" տիտղոսին արժանացավ Երևանի Պետական Համալսարանը:
• Մրցույթի անցկացման արդյունքում գրանցվեցին նաեւ մրցույթի տարբեր փուլերում գրանցված լավագույն բանախոսները:

Competition in brief 2009-2010
• Overall 15  teams (75 students) from state and private universities of Armenia (Yerevan, Shirak and Lori regions) registered for the IHR Mooting Competition.
• Overall 13 teams handed their written memorials. The written memorials were presented to judges for their evaluation. The best score was 328 points out of 400 possible. That team won in the “Best Memorial” nomination.as a result of which the memorial of team 0513 (Yerevan State University) with the score 328 out of 400 possible was announced as ''Best Written Memorial of the Competition".
• On February 17 and 18,  2010 the preliminary, quarterfinal and semifinal rounds of IHR Mooting Competition were held. As a result of these games, from overall 7 teams, teams which received the highest scores throughout the competition advanced to final round (Yerevan State University and University after Mesrop Mashtots). On February 19, 2010 the final round of the competition was organized in Congress Hotel. As a result of the Yerevan State University was bestowed in the nomination of "Best Team" and the University after mesrop Mashtots received the second honorable prize.
In all the rounds of the competition "Best Orators of the Round" were announced, as well as based on the total competition score the "Best Orator" was announced.